DAVET


Değerli Meslektaşlarım,

28-30 Eylül 2018 tarihinde derneğimiz ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery ve Sexology) öncülüğünde 1. Uluslararası Rekonstruktif - Estetik Genital Cerrahi & Seksoloji Kongresi’ni (RAGSS) gerçekleştireceğiz. Kadınlarda medikal, psikolojik, seksüel ve sosyal açıdan faydalar sağlayan genital bölge rekonstruktif - estetik operasyonlar, ayrıca seksoloji alanlarında çalışan, ulusal ve uluslararası pek çok uzman ismi İstanbul’da ağırlayacağız.

Bu kongrenin jinekolog, ürolog, dermatolog, psikiyatr ve plastik cerrahi branşlarının işbirliği ile oluşturulan multidisipliner yapısı önemlidir. Diğer taraftan genital estetik- rekonstrüktif operasyonlar ile birlikte cinsel disfonksiyonların bir araya getirilmesi de bir ilk olmuştur.

Bilindiği üzere özellikle genital bölgenin rekonstruktif ve estetik operasyonları tüm dünyada, hastalar tarafından oldukça hızlı bir şekilde talep edilir hale gelmiştir. Son yıllarda geliştirilen genital lazer, radyofrekans, genital dolgu, PRP ve kök hücre gibi uygulamaların da markete girmesiyle ile cerrahi dışı branşlardaki meslektaşlarımız da bu alana dahil olmuşlardır. Her ne kadar pek çok meslektaşımız bu alana ilgi duysa da, kısıtlı bilgi ve tecrübeye sahiptir. Tüm hekimlik hayatımızda birinci görevimizin ‘önce zarar vermemek, daha sonrasında ise en iyi şekilde fayda sağlamak’ bilinci ile tüm uygulamaların bilimsel kanıtlara dayalı doğru teknikle, hastanın dokusu ve ihtiyaçlarına en uygun şekilde yapılması esas olmalıdır.

Katılımcı meslektaşlarımız tedavilerdeki multidisipliner yaklaşımları görecek ve pek çok yeni teknolojiyle tanışma fırsatını elde edeceklerdir.

Kongremizin programında, yine tıp eğitimimizde pek işlenmeyen kadınlardaki cinsel disfonksiyonlar yer almaktadır. Bu bağlamda vajinismus, disparoni, cinsel istek ve orgazm problemlerini hem organik hem de psikolojik yönleriyle ele alıp, güncel tedavi yöntemlerini ayrıntılıca tartışacağız.

Kongreden bir gün önce (27 Eylül tarihinde) iki ayrı kurs: Pratik uygulamalar ve video prezantasyonlarının olduğu estetik genital cerrahi kursu ile vajinismus, disparoni ve orgazm disfonksiyonlarının ele alınacağı seksoloji kursu düzenlenecektir.

Kendilerini estetik genital cerrahiler alanında ileri düzeyde geliştirmek isteyen meslektaşlarımız, derneğimiz ISAGSS tarafından 7-9 Eylül tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan canlı cerrahi hands-on eğitimlerine de katılabilirler. (www.isagss.org)

Çeşitli sosyal programlar ve düzenleyeceğimiz özel aktivitelerle, tüm kongrenin herkes için son derece verimli ve güzel geçeceğini umut ediyorum.
Kongrede görüşmek dileği ile,

Dr. Süleyman Eserdağ
Kongre ve ISAGSS Başkanı

Copyright © 2018 RAGSS. LookUs & Online Makale